28 Ağustos 2009 Cuma

Evile Şaşırtmadı


Bir önceki albümleri Enter The Grave ile umut vaadeden ancak çok da birşey veremeyen İngiliz thrash grubu 2009 çıkışlı Infected Nations ile de hiçbir gelişme kaydedemedi nazarımda.

Grubun oldukça beğenilmesi ve övülmesinden kaynaklı olarak üzerlerine yapışan "thrash metali yaşatacak bu gençler" etiketi fazla gazlamamış olacak ki yine; orta tempo, sıkıcı ve herhangi bir thrash grubunda duyabileceğiniz rifflerin tamamını içinde barındıran "yenilikçi" bir albüm koymuşlar ortaya.

Güzel, billur sesli vokalist, iyi enstrumanistler ve fakat "sıfır" kompozisyon yazma yeteneği... Abicim aklınıza ilk gelen riffi şarkı mı yapıyorsunuz? şeklinde soruların dimağımda uyanmasına sebebiyet verdi.

İlk albümü; "hmm bu riff şurdan, şu kısım da şu gruba benziyor" demekten dinleyememiştim resmen. Bu sefer de aynı ayarda bir çalışma çıkınca ortaya sinire kestim.

Grubu ister istemez çağdaşı ve türdaşı Warbringer ile kıyaslıyorum. Warbringer'ın ilk albümü Evile'in ilk albümünün yanına dahi yaklaşamayacak seviyede berbattı. Yalnız Warbringer %100'lük bir sıçramayla Waking Into Nightmares gibi bir albüm yaptı ve resmen "OHA!!" diye böğürttü beni(Bunda biraz Gary Holt'un da payı var sanırım). Tabii ki WB.'nin de gelişmeye ve ilerlemeye ihtiyacı var ama daha ikinci albümde az kalsın bir klasik çıkarıyorlardı ortaya...

Evile ise niye gıcığım bilemiyorum ama ilk albümden beri öyle bi durum var bende. Zenciden kaynaklanıyor olabilir bak... jamal...

1 yorum:

Levye dedi ki...

not : bu yazının yazılmasından kısa sonra evile bassisti yetenekli müzisyen mike alexander'ın vefatı; yazıda yapılan "siyahi kompleksli türk" şakası yüzünden yazarın pişmanlık duymasına sebebiyet vermiştir. ancak eminim ki kendisi de bu yazıyı okumuş olsaydı ağzıma vurmak yerine benimle beraber gülümseyecekti.

rahat uyu mike...